Chat, Türkçesiyle “Hasbihâl” mazmunına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim dair sergilediği performanstan sonrasında internetin yalnızca bili aktarımı muhtevain bileğil, aynı zamanda zevküsefa muhtevain bile kullanılabileceği bile düşünüldü. Bunun sonucunda da genel ağ üzerinden insanların bir protez ad kullanarak (nickname) yârenlik yazar eğlenebileceği hem genel ağ siteleri hem bile çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, genel ağ üzerinde hiç tanılamamadığınız kazara biriyle dokumalabildiği gibi hassaten tanılamadığınız kişilerle bile özel programlar veya web siteleri aracılığıyla dokumalabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız veya tanılamamadığınız kişilerle genel ağ üzerinden tanıdıkma ve yârenlik ika üzere kurulmuş genel ağ siteleridir. Bu genel ağ siteleri umumiyetle programlama dilleri kullanılarak veya amade scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş inşa etmek muhtevain yalnızca nickname (protez isim) geçirmek yeterli olurken birtakımlarındaysa sohbete sarrafiyelamadan önce behemehâl üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar tüm genel ağ kullanıcıları ortada pop olan Mynet ve ZurnaNet gibi siteler chat sitelerine sarrafiyelıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları rağmenızdaki genel ağ kullanıcılarıyla yetişek açıklık cebinünü kullanarak yalnızca kırlı, kırlı ve fonlü, sesli ve fonlü gibi tercihe demetlı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan yazılı sınavmlardır. Chat programlarının şimdiye denli kullanılmış en pop olanı güdük müddet önce Windows aracılığıyla sonlandırılan MSN Messenger adlı enstantane mesajlaşma yazılı sınavmıdır. Bir gayrı pop chat yetişek olan ve internetin efsane yazılı sınavmlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir