logo yapma

Logo nedir? Söz medlulı olarak kök karşılığı dilimizde amblem olan, bir fiilin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, medlulını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak fiilletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı fiili sembolize edebileceği kabil, markanın kendi medlulı ile de sembolleştirilebilir, hatta temelı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı sineerik ve anlamlara sahip kabil.

Sorusu sorulduğunda lafız medlulının haricinde, birşu denli logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan koca veya kuruma neyin ve nite aktarıldığı enikonu önemlidir. Vesair taraftan logo tasavvur çhileışmasını meydana getirecek koca veya kurumun sizi nite anladığı ve logo çhileışmanızı nite değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, fiilletmenizin ve bundan sonraki çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değfiiltirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka sinein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype birden çok iş sahaı ile faaliyette mevcut şirketler sinein henüz çok yeğleme edilebilir. Hiçbir bir sektörde çalışma gösteren fiilletmelerin ekseri logoları bölümü temsil değer. Ancak birden bir araba bölüm ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda çıkarmak imkansızdır.

Logo ne fiile yarar?
İşletmeler sinein logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her nite markası olmayan bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz devir aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile omuz omuza gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, tamam aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Sabık halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan bayağı marka olmaları az daha imkansızdır.

Bu sebeple fiilletmenize kurumsal bir niyet hazırlayarak yolunuza mevsuk adımlarla devam edebilmek hesabına “logo tasavvur” çhileışması ile mirlayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabil bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) tabir değer. Ticari markaların, kurumların ve hatta bazen kişilerin bir zevahirte tanınmasını sağlayıcı fiilaretlerdir. Tipik bir logo firmaların ayrım edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Düz, amelî anlaşılır, yolırlanması amelî, mümkün evetğunca azca skorda renkten oluşesrarıdır. Her çeşit baskı ve boy bos tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok küçümencik ölçülerde detaylar kaybolmamalı, çok kebir ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Gayrı şirket ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa münasebet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logolar o ürün ya da firmaya kebir dokunca verir.

Logo tasarımcıyı değil ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun tasarımcısı Paul Rand’e bakılırsa logoyu üreten tasarımcıdır fakat oluşturan firmanın kendisidir. İlgili yapılışun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font şirketin dâhilğine müsait olmalıdır. Hatta kurumun kendisini nite tanımladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin huzurırabıta lüzum rengi lüzum şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü devir bile rahatılda kalıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da şirket sinein logo tasarlanacağı devir o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri karşı bilgelik sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı devir simgenin taşıyacağı medlul hizmetında bu bilgelik çok önemlidir.

logo yapma

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir