İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Başkanıydı. Anası İsmet Dudu, uzun seneler Kerkük mebusu olarak fariza yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Koca’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devir Başkanı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın başüstüneğu kadar soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türkçe ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan Kolejini bitirdi. Üç yıl Demetdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tababet doktoru olarak yetkili olmuştur.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in beraberinde pediatri mahirı başüstüne. Uzmanlık sonrası çalışmalarını Harvard Üniversitesi’ne ilgilı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle yanında Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör başüstüne.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne ilgilı Çocuk Sağlamlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü başüstüne ve bu görevini 1965 yılına denli sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Tutarlı Doğu Yol Üniversitesi Mütevelli Astronomi Serkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlamlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına denli bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yüksektedris sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları için Türkiye’ye çağrı edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yüksektedris Oturmuş’nun ilk reisı olarak fariza aldı. Bu görevini takribî 11 yıl sürdürdü. Serkanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma nicelikında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşcevher temelladı. Ilmî yayınlarda da ağırbaşlı çoğalışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman adetları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuştur. Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş başüstüneğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da hâlâ 31 yaşındayken Cihan Mizaç Örgütü’nün kuruluşunda fariza almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına sahip olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Mizaç Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun temelkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak fariza almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in izlence komitesine üç yarıyıl, Idare Kuruluna da dü yarıyıl riyaset yaratıcı Doğramacı 1968 senesinde temelkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve genel aracısızörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu temelkanlığını yürütürken, Cömertlik Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca temelkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok adetda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında ABD Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mısır’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve esenlik bilimleri yerında çok adetda ilmî makalesi, betik kürsüü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok sağlıklı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Adalet ve Maskaragörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kadar birfena devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlarını sunmuşlardır. Mısır Parlamentosu ve sert çok ulusal gurur Doğramacı’ya en kalburüstü ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Muhteşem Herkes Meclisi kendisine Talih Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın takribî 95 bülten yaşantıı çocuklara, jönlere ve bütün insanlığa bakım aşkıyla esbaktir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sert çok ülkesine verdiği bakım ve sunmuş olduğu katkılarla esenlik, eğitim ve bilim için yarattığı kurumlarla her daim geçekırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir